Пн.-Пт.: з 9:00 до 18:00
Сб.-Нд.: вихідний
Напишіть нам info@dim-sad.com.ua

Як вибрати будівельний фен?

1. Для чого потрібен будівельний фен, і що з його допомогою можна робити?

Основне призначення будівельного фена це нагрівання різних матеріалів в ремонтно-будівельних роботах. Його застосовують для демонтажу лако-фарбового покриття, паяння та формування пластика, просушування і продування різних поверхонь, тощо. Сфера його застосування досить широка.

2. Класифікація будівельних термофенів

Як і більшість будівельних інструментів, будівельні фени поділяються на дві категорії. Це побутовий клас і професійний. Інколи виділяють ще промисловий клас.

Фени побутового класу не такі потужні, їхня потужність складає в середньому 1,5 кВт або 1,6 кВт, це клас домашнього сегменту. Застосувувати такий фен в домашніх умовах, згідно з інструкцією, рекомендовано до 30 хвилин на день. Відповідно, ресурс таких фенів обмежений певною кількістю годин.

Перевагою інструментів домашнього класу є низька ціна, мінімальне споживання енергії і простота у використанні. З недоліків можна виділити обмеженість в роботі, малу кількість додаткових параметрів і функцій ну і невелику потужність.

Щодо професійного сегменту, потужність фену такого класу - 2 кВт і вище, і температурний режим, відповідно, буде вищим ніж в побутового фена. Якщо в побутового температура від 300 до 500 градусів, то професійний стартує від 600 градусів і вище. Це багатофункціональний інструмент, ну і відповідно до можливостей, ціна такого інструменту значно більша.

Промислові будівельні фени зазвичай використовують в масштабних складних будівельних роботах. В таких фенах представлений розширений набір різних режимів і функцій. Працювати з таким інструментом можна досить тривалий час на великій потужності, незважаючи на значну вагу. Ціна на такі фени дуже висока, і енергоспоживання теж велике.

3. Технічні характеристики, які потрібно враховувати при виборі будівельного фена

Температура

Переважно в усіх фенах є регулятор температури. Регулювання температури може бути плавне або ступінчасте. 

  • Плавне – температуру можна задати найбільш точно, адже немає фіксованих положень, перемикач посувається плавно.
  • Ступінчасте – регулятор має фіксовані положення, і їх декілька. Моделі з такими регуляторами коштують дешевше/

Якщо це домашній сегмент, то там передбачено 2  фіксовані температурні режими, на 300- 500 градусів. 

У професійному сегменті передбачене плавне регулювання температури. З таким інструментом зручніше працювати при будь-якому виді запланованої роботи.  Це 600 і вище градусів, в залежності від складності роботи. 

В залежності від класу, будівельні фени можуть розігрівати поверхню в таких межах: 

  1. Побутовий клас – до 500 градусів;
  2. Професійний клас – до 650 градусів;
  3. Промисловий клас – до 700 градусів.

Продуктивність 

Продуктивність у фенів відрізняється тим, на скільки ресурсний двигун там стоїть. Тобто якщо домашній сегмент, це, умовно кажучи, недовге використання за обсягом роботи, буквально до години. Якщо професійний то від 4-6 робочих годин в день.  Відповідно і керамічний нагрівальний елемент там стоїть якісніший і сам двигун продуктивніший і більш ресурсний.

Система фіксування температури

В побутовому сегменті фіксування температури відбувається за рахунок перемикання важеля (два положення).  Також, як правило, в дешевих сегментах це два положення 300 і 500 градусів. В професійних, з цифровим навантаженням там іде від 50 градусів і до 650. Там більше 12 положень.

Система холодного повітря

Така система є переважно тільки в фенах професійного сегменту, тому що там можна викласти температуру на 50 градусів, це вже є холодне повітря. В дешевих сегментах такого немає, там мінімальна температура – 300 градусів.

Фільтр для вхідного повітря

Насправді така функція зустрічається доволі рідко, і тільки в професійній техніці, в дешевих сегментах ці фільтри дорогі і не встановлюються. Якщо його встановити на дешевий фен, то він автоматично перестає бути дешевим.

Завдяки такій функції пил, який потрапляє в фен під час роботи, затримується. Така функція продовжує термін служби пристрою. 

Індикатор

Індикатор є незамінним під час виконання високоточних робіт, де є ризик недогріву або перегріву заготовки. Індикатор зазвичай представлений у вигляді світлодіодного підсвічування або LSD-дисплеях, там де є цифрове навантаження, відповідно є тільки на техніці професійного класу.

Захист від перегріву

Він, впринципі, присутній в усіх агрегатах, але розумний захист стоїть тільки на професійних, з цифровим навантаженням фенах. Захист від перегріву спрацьовує при тепловому ударі, коли повітря повертається назад на керамічний нагрівач, тоді вона і спрацьовує. Тобто якщо фен працює понад норму, більше ніж пів години, то спрацьовує захист, який відключає термофен.

Термозахисний кожух

Кожух захищає і оператора від опіку і матеріал від пошкодження розпеченим агрегатом. Такий кожух досить масивний і важкий. В деяких моделях він знімний, що підвищує маневренність будівельного фена. Також присутній переважно в професійних апаратах, він буде незаменним у використанні у вузьких сферах, де дуже обмежений простір, і треба захистити щоб не перегріти якусь деталь в основному.

Особливості дизайну

Фен може бути двох типів або пістолетний або прямий. 

 

Пістолетний тип, тобто ручка розташована перпендикулярно до корпусу. Він є досить безпечним але ним не завжди зручно користуватися. Прямий є більш універсальним у користуванні, зручнішим, в нього відсутня ручка, користувач тримає фен безпосередньо за сам корпус, через це він є менш безпечним.

4. Часті несправності

Поломки зазвичай одні і ті ж, це або кнопка виходить з ладу (як правило в дешевих варіантах) або перегрівається сам нагрівальний елемент, така поломка є результатом використання термофену понаднормово, тобто більше часу ніж рекомендовано в інструкції, або через те, що неправильно залишили фен після експлуатації.

Фен завжди має остигати тільки у вертикальному положенні. А через те, що люди різко кладуть або кидають фен, коли він ще гарячий, то стрясається нагрівальний елемент, відповідно він виходить з ладу і не включається взагалі. Тому, незважаючи на те, чи це фен дорогий чи дешевий, всі фени, без винятку, мають остигати тільки в вертикальному положенні, це є правильний сервісний режим.

Часті несправності виникають через неправильну і експлуатацію, і зберігання. Перегрів, ще одна часта неполадка. Адже здебільшого фен використовується ось так: потік гарячого повітря має подаватися на поверхню під кутом 45 градусів, ні в якому разі не під прямим кутом, і відстань має бути від нагрівальної поверхні мінімум 20 сантиметрів. 

 Дуже часто, люди помилково нагрівають поверхню впритул, вважаючи, що так поверхня нагріється швидше, але це не так. Коли тепле повітря не має куди діватися, воно зворотнім ударом відбивається і потрапляє назад на фен. Так і відбувається тепловий удар на нагрівальний елемент.

Тому завжди фен має бути направленим на робочу поверхню під кутом 45 градусів і на відстані 20 сантиметрів, тоді повітря відбивається і не потрапляє назад на нагрівальний фен. Якщо фен буде використовуватися в такому варіанті, то він прослужить ще довго. 

5. Варіанти комплектацій

В побутовому сегменті комплектація стандартна, є варіанти де присутні насадки, як правило дві або три. 

 

Насадки, або форсунки, їх ще так називають, залежно від призначення бувають кількох видів. Детальніше про кожну з насадок можете переглянути нижче, в таблиці 1.1

Таблиця 1.1

НасадкаПризначення
1. Кругла (фокусуюча)Для зварювальних стрічок і мідних труб.
2. Плоска (напрямна)

Для видалення залишків лакофарбового покриття, шпалер, пластику, тощо.

3. РефлекторнаДля розігріву полімерних труб і їх згинання.
4. ЩілиннаДля зварювання фольги і листів ПВХ.
5. РіжучаДля прямого або фігурного розрізання пінопласту.
6. Спеціальна (склозахисна)Для видалення лакофарбових та інших покриттів зі скла або інших крихких матеріалів.
7.ЗварнаДля роботи з синтетичними зварювальними кабелями.

6. Який будівельний фен кращий для домашнього використання?

Безперечно той, який вигідніше придбати. Адже людина якій фен потрібен тільки для домашнього використання не заплатить 2,5 тисяч гривень за фен, який буде використовувати пару разів. Оптимальний сегмент це 500-700 грн. Професійний сегмент стартує від 1 800 гривень, 2,3 кВт при температурі 600-650 градусів. Професійні фени, як правило, оснащені LSD-дисплеєм на якому можна виставити більш точні параметри температури, подачі повітря тощо.  

7. Ціна

Якщо брати сегмент професійного класу то одним з найдешевших буде Metabo, там середня ціна буде від 1800 грн,  Makita 2200-2300 грн, Dewalt – 2 500 грн далі йдуть дорожчі моделі Steinel і Festool – приблизно 3000-3500 гривень.

Для  побутового сегменту цінник буде варіюватися в залежності від бренду, як правило це від 500 до 1000 гривень. За 1000 гривень це буде Metabo, але найпростіший, без цифрового навантаження. 

На даний час,  в продажі є тільки електричні моделі. Декілька виробників анонсують акумуляторні зразки, але вони ще недосконалі. На мою думку, досить важко сконструювати акумуляторний термофен, тому що сам нагрівальний елемент споживає дуже багато току і навіть найбільша за ємністю батарея буде виснажуватись за лічені хвилини.

Але! Якщо, потрібно щось секторально нагріти і відкласти, то це впринципі реально і акумуляторний фен з цим впорається, але для постійної роботи вони не підходять точно.

8. Поради щодо експлуатації від нашого експерта


 Якщо дотримуватись правил і порад щодо експлуатації які зазначені в будь-якій інструкції, то інструмент прослужить довго. Не знаєш що і як, відкрий прочитай,  все дуже просто. Використання під правильним кутом, радіусом, на правильній відстані – запорука довгого терміну експлуатації будь-якого інструменту, незалежно від класу.

Правила зберігання стандартні, як і для більшості інструментів. Це має бути сухе, захищене від вологи місце, адже термофени досить чутливі до різних температурних перепадів. Як правило, всі фени комплектуються у пластикових кейсах, дуже рідко зустрічаються в картонних коробках, це хіба дуже дешеві версії. Гарантія, як правило, для побутового класу це рік часу, і біля трьох років гарантії на інструмент професійного класу. 

Головне при виборі будівельного фену – це чітко визначитися для яких робіт потрібен агрегат. Купляти термофен все ж рекомендую,  відомих торгових марок які гарантують високу якість своєї продукції. Ну і звісно, при роботі з будь-яким інструментом, потурбуйтеся про правила особистої безпеки, про безпечне робоче місце та умови праці.  


Автор: Михайло Виклюк (технічний спеціаліст)

Редактор: Оксана Томин

Дата публікації: 28.02.2020 р.


Коментар

Залишити коментар

Відповісти

Captcha